• Diş Teli - Görünmeyen Teller

  Diş Teli Lingual ortodonti, braketlerin, dişlerin iç tarafına takılması şeklinde özetlenebilecek bir tedavi dalıdır. (Literatür için tıklayınız). Bu tedaviyi dünyaya, doktor Kurz 1970 yılında tanıtmış, ilk patentini 1976 yılında almıştır. Sonraki yıllarda Fillion, Scuzzo. Takemoto gibi araştırmacıların çalışmaları sayesinde lingual ortodonti, rutin olarak kullanılan tedavi tekniklerinin arasına girmiştir.

  Lingual ortodonti ilk olarak, normal tedavi için üretilmiş olan braketlerin, dişlerin iç tarafına takılması şeklinde uygulanmıştır. Bunu takiben, lingual ortodontiye özel olarak üretilmiş olan braketlerin kişiselleştirilmesi gündeme gelmiş, son olarak da bu braketlerin, tamamen kişiye özel olarak tasarlanıp üretilmesi fikri ortaya çıkmıştır.

  Ülkemizde lingual ortodontiyle ilgili çalışmalar yaklaşık 15 senedir yapılmakta olup, pek çok vaka başarıyla tedavi edilmektedir. Lingual ortodontinin kendisine özel avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Bunlar vakadan vakaya değişmekle birlikte en doğru teşhis ve tedavi planlamasını doktorunuz size anlatacaktır...

  Diş Teli Ortodontik sorunlar, halk arasında yamuk diş, diş yamukluğu ya da çarpık diş olarak bilinir. Ortodontik tedaviye genellikle damaklık da denen hareketli (Takılıp çıkartılabilir) apareylerle başlanır. Bu damaklıklar süt dişlenme sırasında (6-12 yaşlar arasında) kullanılır. Tüm daimi dişlerin sürmesinin ardından sabit tedaviye (diş telleri, braketler) geçilir.

  Sabit tedaviler genellikle 1-1.5 sene arasında devam eder. Günümüzde toplumdaki bireylerin yarısından fazlasının diş teli takılmasına ihtiyacı vardır.

  Diş telleri, hemen hemen her yaşta takılabilmekte ve şu anda bu tedavinin alternatifi bulunmamaktadır. Yamuk dişlerin düzeltilmesinde diş teline alternatif olarak yapılan tedavi, genellikle dişlerin kesilerek porselen kaplama yapılmasıdır.

  Bu tedavi 10-15 gün arasında bitirilse de, uzun vadede diş sağlığını olumsuz etkilemektedir. Diş teli tedavisinin avantajı, dişlerin yapısında herhangi bir zarara neden olmamasıdır. Diş teli, günümüzde genç hastalar arasında aksesuar olarak da kullanılabilmektedir.

  Porselen beyaz teller, çeşitli renklerle süslenebilen braketler gibi aksesuarlar, diş tellerini çok daha kolay kullanılabilir hale getirmiştir. Diş teli tedavisinde, tedavi başlangıcındaki ilk bir kaç gün hafif ağrı ve sıkıntı olabilir.

  Bu alışma sürecinden sonra hastalar, diş tellerini adeta hissetmezler. Bir kez alıştıktan sonra, ağzınızda diş teli olduğunu unutabilirsiniz. Artık yamuk dişlerinizden kurtulmak çok daha kolay.. Siz de ortodontistinize başvurarak tedaviniz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

  Ortodontinin en güzel yanı, her yaştaki insana yardım edebilmesidir.

  Diş Teli

  Diş Teli

  Diş teli, diş yamukluklarının ve iskeletsel sorunların düzeltilmesinde kullanılan ve diş hareketini sağlayan tedavi şekline halk arasında verilen isimdir.