• Ortodontist ve Dişhekimi Seçerken

  Ortodontik tedavi, ömür boyu sürecek hekim-hasta ilişkisinin başlangıcıdır. Bu tedavi süreci, sadece dişlerin düzelmesi olarak görülse de aslında ağız sağlığının devamını sağlamak açısından düzenli olarak hekim kontrolü altında olmak gerekir. Ortodontik tedavi gören her hastaya tedavisi sırasında hijyen eğitimleri verilir, gerekli koruyucu uygulamalar yapılır. Ortodonti sonrasında her hasta 6 ayda bir kontrole çağrılarak ağız sağlığı garantiye alınır.

  Bu açıdan bakıldığında ortodontik tedavi hiç bitmeyecek bir arkadaşlığın başlangıcı olarak da görülebilir. Peki ortodontist seçerken nelere dikkat edilmeli?

  Ortodonti, bir uzmanlık dalıdır ve üniversitelerin ortodonti kürsülerinde yapılan bilimsel çalışmalar sonucu kazanılır. Ortodontik tedavinizi yapacak doktorunuzun uzmanlık belgesininin ve il sağlık müdürlüğü tarafından verilen çalışma izni belgesinin olmasına dikkat ediniz.

  Diş hekiminizi seçerken İstanbul diş hekimleri odasından bilgi alabilirsiniz. Herhangi bir klinikte, muayenehanede ya da hastanede çalışan tüm diş hekimleri bulundukları ildeki diş hekimleri odasına kayıtlı olmak zorundadır. Hekiminiz diş hekimleri odasına kayıtlı değilse tedavinizi gerçekleştirmek için gerekli şartları sağlamıyor demektir.

  Hekiminizle ilgili bilg almak için buraya tıklayınız

  Ortodonti uzmanınızın Türk Ortodonti Derneğine kayıtlı olup olmadığını konusunda bilgi almak için bu T.O.D. sayfasında bulunan arama motorunu kullanmak için buraya tıklayınız

  Ortodontik tedavide kullanılan materyal ve yöntemler devamlı gelişse de, tedavi prensipleri değişmemektedir. Tüm tedavi dallarında olduğu gibi, erken teşhis, ortodontik bozuklukların önlenmesi ve düzeltilmesi için en önemli basamaktır.