Süt Dişlerinin Önemi

 

Süt Dişlerinin Önemi

Süt dişlenme 6 aydan itibaren başlar. İlk süt dişler alt ön bölgede, bundan birkaç ay sonra da üst ön bölgede sürerler. Alt ve üst çenede 10`ar adet olmak üzere toplam 20 adet süt dişi, 3 yaşına kadar tamamlanır. Süt dişlenme, 6-7 yaşlarına kadar değişmeden kalır. 7 yaşında tüm süt dişlerinin arkasında 1. büyük azı dişleri ve ön bölgede kesici dişler değişir. Bu yaşlarda anne ve babaların dikkat etmesi gereken konu, sürmekte olan daimi dişlerin korunmasıdır. 1. büyükazı dişleri sıklıkla süt dişleriyle karıştırılırlar ve bakımları ihmal edilir.

Bu dişlerin korunması için öncelikle düzgün bir ağız bakımı alışkanlığı, sonrasında da hekim tarafından yapılacak olan "fissür örtücü" işlemi gereklidir. Fissür koruyucu, azı dişlerinin çiğneme yüzeylerinde bulunan doğal girintilerin özel bir madde ile kapatılması, böylece bu bölgelerde oluşabilecek birikintileri önlemek için yapılan bir işlemdir. Son derece kolay, acısız ve ucuz bir metod olan fissür örtücü işlemi, azı dişlerinde oluşabilecek çürüklerin tedavisiyle kıyaslandığı zaman çok çok kolay bir tedavi şeklidir.

Toplum içinde süt dişleriyle ilgili sıklıkla rastlanan yanlış inanç, süt dişlerinin gelip geçici olduğu ve fırçalanmalarının çok önemli olmadığıdır. Bu inanç yanlıştır. Süt dişlerinin en önemli faydası, çene-yüz iskelet sisteminin gelişimine katkıda bulunmasıdır. Çiğneme sistemi, dişler, çene eklemi, iskelet ve kaslar bir bütündür ve bu bütünün parçaları eksik olursa gelişim duraklayacaktır.

Süt dişlerinin çene kemikleri içerisinde bulunması, kemiklerin büyümesi açısından da önemlidir. Bunu bir ağacın köklerinin, topraktaki erozyonu engellemesine benzetebiliriz. Süt dişlerinin erken kaybında hem çene kemikleri gereken genişlemeyi sağlayamaz hem de sürmekte olan daimi dişlere rehberlik eder. Bu açıdan da süt dişlenmenin korunması, daimi dişlerin sağlığı açısından çok önemlidir.

Süt dişlerinin aralarında bulunan aralıklar, çoğu zaman anne ve babaları korkutur, daimi dişlerin de aralık çıkacağı yönünde endişelere sebep olur. Çoğu zaman bu aralıklar, daimi dişlerin sürmeleri ile kapanırlar. Esasında endişelenilmesi gereken, süt dişlerinin çok sıkışık olması , hatta çapraşık olmasıdır.

Süt dişlerinin sağlığını tehdit eden en önemli etken, uyumadan önce biberon emme alışkanlığıdır. Süt, her ne kadar büyüme için çok önemli bir besinse de, diş çürütücü etkisi açısından dikkatli olunmalıdır. Her emzirme ya da beslenmenin ardından dişler mutlaka temizlenmelidir. Biberon emerek uyuyan çocuklarda "biberon çürüğü" adı verilen çürükler oluşur. Bu tablo, dişlerin çok kısa sürede tamamen çürümesi ile karakterizedir. Bunun önlenmesi için biberona kesinlikle bal, şeker ilave edilmemeli, emzirme sonrası dişler temiz bir tülbentle temizlenmelidir.

Süt dişlerinin bakımı, dişlerin ağza sürmelerinden itibaren başlamalıdır. Anneler, her emzirme ya da beslemenin ardından bebeklerin dişlerini temiz bir tülbent parçası ile temizlemeli, çok bastırmadan diş yüzeylerinden artık maddeleri uzaklaştırmalıdır. 2-3 yaşlarında, bebek fırçaları ile diş fırçalama egsersizlerine başlanabilir. Fırçaya macun konmamalı, anne fırçayı tutmalı, ayna karşısında bebeğin dişlerini fırçalamalıdır. Bu sayede bebek nasıl diş fırçalanacağını öğrenir. Bu, 4-5 yaşlarına kadar devam eder.

Bu yaştan sonra çocuk kendisi diş fırçalayabilir, fakat anne her fırçalamadan sonra dişleri kontrol etmelidir.

Anne ve Babalar Süt Dişleri ile İlgili Nelere Dikkat Etmelidir?

• Süt dişleri ile ilgili en önemli konu, bu dişlerin çok iyi temizlenmesi gereğidir. Bu yaşta kazanılacak hijyen alışkanlığı, diş sağlığını ömür boyunca garantiye alacaktır.

• 3 yaşındaki bir çocukta alt ve üst çenede toplam 20 adet süt dişi bulunmalıdır.

• Alt ve üst kesici dişler arasında yatay ve dikey yönde açıklık bulunmamalıdır.

• Süt dişlerindeki çürükler mutlaka tedavi edilmelidir.

• Süt dişlerinde oluşan siyah renkli renklenmeler, ağızdaki bazı bakterilerden kaynaklanmaktadır ve tehlikeli değildir. Bu renklenmeler çürükle karıştırılabilir.

• Çocuğunuzu 2-3 yaşlarından itibaren bir pedodontiste götürmelisiniz. Böylece çocuğunuz hem diş hekimine alışmış olur, hem de gerekli koruyucu uygulamalar yapılabilir. İlk ortodonti muayenesi 6-7 yaşlarında olmalıdır.

KATEGORİLER

 
logo

anasayfa Şehremini Mh. Deniz Abdal Cami Sk.
No: 23/A Çapa - Fatih, İSTANBUL
tel Tel: (0212) 587 24 24 - (0212) 529 03 00
Tel: (0554) 831 94 11
Tel: (0212) 587 22 24
Whatsapp : 0533 470 1345 - 0554 831 94 11
mail [email protected]

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

line
  • Pazartesi 09:30 - 19:00
  • Salı 09:30 - 19:00
  • Çarşamba 09:30 - 19:00
  • Perşembe 09:30 - 19:00
  • Cuma 09:30 - 19:00
  • Cumartesi 09:30 - 18:00
  • Pazar Kapalıyız

BİZİ TAKİP EDİN!

line
Copyright 2022 © capaortodonti.com Tüm hakları saklıdır beranet