İmplant Nedir?

 

İmplant Nedir?

Diş implantları, gerçek dişleri taklit eden yapay dişlerdir. Dişlerimiz 12-13 yaşında tamamlanır ve tekrar yenilenmez. Yaşam boyunca pek çok dış etkiye maruz kalan dişlerimiz, çürük, diş eti hastalıkları, darbeler gibi pek çok sebeple kaybedilebilir. Kayıp dişler, sıklıkla önemsenmemekle birlikte aslında birer organ kaybıdır. Diş kayıpları geçmiş yıllarda köprülerle ve takıp çıkartılabilir protezlerle giderilmekteydi. Son 20 senedir, oldukça yaygın bir şekilde uygulanmaya başlanan implant tedavisi sayesinde çok daha kolay ve sağlıklı tedaviler yapılabilmektedir. Köprü tedavisinin bazı dezavantajları vardır. bu tedavide köprü ayağı olacak dişler kesilerek küçültülür. Bu, dişlerin uzun vadede kesilen sınırdan çürükler oluşmasına sebep olabilir. Köprünün bir başka dezavantajı da, eksik dişlerin yüklerinin sağlam dişlere yüklenmesidir. Bu dezavantajlar implant sayesinde ortadan kalkmıştır. İmplant tedavisinde diş kökünü taklit ederek, titanyumdan üretilmiş olan yapay diş kökü, çene kemiğine yerleştirilir. Bu işlem lokal anestezi altında yapılır ve ağrısızdır. Bu işlem genellikle 15-30 dakika arasında vakit alır. Çok sayıda implant tek seansta yapılacaksa süre uzayabilir.

İmplant cerrahisinden sonra kişi kendi başına klinikten ayrılabilir, araç sürebilir. Yapılan anestezinin etkisi yaklaşık 2-3 saat kadar sürmektedir. İmplantların uygulandığı akşam ve sonrasında bir kaç gün hafif bir ağrı görülebilir fakat basit ağrı kesicilerle bu ağrı giderilir. Çok az vakada işlem sonrası şişlik ve şiddetli ağrı gözlenmektedir. Bir kaç günlük süreç sona erdikten sonra kişi normal günlük yaşamını sürdürebilir. Eğer erken yükleme (Immediate loading) yapılmayacaksa, implantlar 2-3 ay kadar çene kemiği içinde kalacak ve kemik ile tam olarak kaynaşması beklenecektir. Bu safhada dişler henüz yapılmamıştır. Bekleme süresi sonunda implantların üzerine dişlerin yapılmasına geçilir. Bu aşama yaklaşık 1 hafta sürer ve kişi dişlerine kavuşur. Bazı durumlarda implantların yerleştirilmesinin ardından hemen protezler yapılabilir.

İmplant uygulamasının köprüye göre oldukça fazla avantajı vardır. Köprü yapılacak dişler kesilerek küçültülür. Bu kesim hatları, uzun vadede dişlerin tekrar çürümesine sebep olacaktır. İmplant uygulaması yapıldığı zaman yandaki dişlere dokunulmadığı için bu sebepten dolayı diş çürümesi ihtimali yoktur. Köprünün bir başka dezavantajı da eksik dişilerin yükünü sağlam dişlere yüklemesidir. İmplant uygulaması ile çene kemiğinin sağlığının korunması için gerekli olan fizyolojik yük kemiğe iletilir. Bu, kemik erimesini yavaşlatır. Bu, ilave implant ihtiyacı olan bireylerde önemlidir.

İmplant uygulaması hemen hemen tüm bireylere yapılabilmektedir. Uygun kemik yüksekliği ve kalitesi implant yapımı için en önemli kriterdir. Bazı sistemik hastalıklar implant yapımını kısıtlayabilir. Bunlar, ileri seviye şeker hastalığı (Kontrollü diabette implant yapılabilir), şiddetli osteoporoz, kemik yıkım hastalıkları, kanser gibi ciddi hastalıklardır. Bunun dışında hemen hemen tüm kişilere implant yapılabilir.

İmplant yaptıracak kişilerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan en önemlisi implantı uygulayacak doktorun deneyimidir. İmplant uygulayacak hekimin bu konuda eğitimler alması ve uyguladığı implant sayısı önemlidir. İmplantı uygulaması kadar, implant sonrasında yapılacak protezin planlaması da önemlidir. İmplantların üzerine binecek yükler iyi hesaplanmazsa implant kayıpları yaşanabilir. Tedavide dikkat edilmesi gereken bir başka nokta da kullanılan implantın kendini ispatlamış bir marka olmasıdır. İmplantların dizayn edilmesi ve üretilmesi seneler gerektiren deneyim ve ar-ge çalışması gerektirmektedir. Bazı firmalar implantlarını bu şekilde üretir, bazıları da üretilmiş olan dizaynı taklit ederler. Bu açıdan bilinen markaları tercih etmekte fayda vardır.

İmplantlar kayıp dişlerin sayı ve yerine göre planlanır. Tek diş kayıplarında bir tane implant yapılarak üzerine porselen kaplaması yapılır. 2-4 diş eksikliklerinde 2 implant yerleştirilir ve arasına köprü yapılabilir. Çenedeki dişlerin tamamının kaybı halinde de eğer çene kemiği implantları yaşıyabilecek durumdaysa, 6-10 implant uygulanır ve sabit protezler yapılır. İleri yaşta çene kemiklerinde erimeler ve kayıpların görülebildiği yaşlardır. Bu durumda özellikle arka bölgelere implant yapılamayabilir. Bu durumda yapılabilecek tedavi, implantlarla hareketli protezleri beraber kullanmaktır. Ön bölgeye konulan 2 ya da 4 implant üzerine tutucular yerleştirilir ve hareketli protezler bu implantlara tutturularak tutuculuğu daha iyi olan protezler elde edilir.

İmplantlar hakkında halk arasında yanlış bilinen bazı hususlar vardır. Bunlardan en sık rastlananı, implantın kanser yaptığıdır. İmplantların yapımında kullanılan malzeme titanyumdur ve vücuttaki diğer eklemlerin tedavisinde kullanılan yapay eklemler ve kalp stentleri gibi pek çok malzeme tiyanyumdan üretilir. Seneler süren araştırmalar titanyumun biyo-uyumlu bir malzeme olduğunu ve her hangi bir hastalığa yol açmadığını göstermiştir. Bir başka yanlış bilinen şey, implant yapılan bölgenin devamlı ağrıyacağıdır. Kemik içerisinde ağrıyı hisseden sinir tabakası olmadığı için implantların kullanım esnasında ağrıması imkansızdır. Ağrı, dişlerde bulunan sinirler tarafından yaratılır.

İmplant taşıyan kişilerin dikkat etmesi gereken bazı şeyler vardır. Bunlardan en önemlisi implanta özel ağız bakımıdır. Pek çok kişi, implantların gerçek diş olmadığını ve çürümeyeceğini düşünür. İmplantlar ve porselen dişler çürümezler fakat implant bakımına dikkat edilmezse periimplantitis denen implant çevresi iltihap oluşabilir. Bunu engellemek için alınabilecek en önemli tedbir, düzenli diş fırçalamadır. İmplantı olan kişiler ayrıca diş ipi ve ara yüz fırçası da kullanmalıdır.

KATEGORİLER

 
logo

anasayfa Şehremini Mh. Deniz Abdal Cami Sk.
No: 23/A Çapa - Fatih, İSTANBUL
tel Tel: (0212) 587 24 24 - (0212) 529 03 00
Tel: (0554) 831 94 11
Tel: (0212) 587 22 24
Whatsapp : 0533 470 1345 - 0554 831 94 11
mail [email protected]

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

line
  • Pazartesi 09:30 - 19:00
  • Salı 09:30 - 19:00
  • Çarşamba 09:30 - 19:00
  • Perşembe 09:30 - 19:00
  • Cuma 09:30 - 19:00
  • Cumartesi 09:30 - 18:00
  • Pazar Kapalıyız

BİZİ TAKİP EDİN!

line
Copyright 2022 © capaortodonti.com Tüm hakları saklıdır beranet