Dental İmplant

 

Dental İmplant

Gelişen teknoloji, diş kayıplarına eskisine oranla çok daha fonksiyonel ve estetik çözümler üretmeye başlamıştır. Yakın zamana kadar diş kayıplarında, yandaki dişler kesilmekte ve köprüler yapılmaktaydı. Bu çözüm hem estetik olmaktan uzak, daha da önemlisi yandaki dişlerin sağlıklarını uzun vadede olumsuz etkileyen bir tedavi şekliydi. Daha fazla diş kaybında ise hastalar takıp çıkartılabilir (hareketli) protezler kullanmak zorunda kalmaktaydılar. implant tedavisi sayesinde diş eksiklikleri, tıpkı yeni bir dişin ağza sürmesi gibi tedavi edilmektedir. İmplant, çok ciddi sağlık problemleri olmayan, hemen hemen herkese uygulanabilmektedir.

Gelişen teknoloji ile birlikte diş kayıplarının tedavisinde diş implantları kullanılmaya başlanmıştır. İmplant, eksik diş ve dişlerin yerine protez yapılabilmesi için çene kemiğine yerleştirilen, diş köküne benzer metallerdir. Çoğunlukla implantlar saf titanyum elementinden ya da aliminyum gibi diğer metallerle alaşımlarından elde edilirler. Şekil olarak vida veya düz silindir gibi değişik formları mevcuttur.

İmplant Hangi Durumlarda Uygulanır?

İmplantlar; tek diş kayıplarında, boşluğun iki yanındaki sağlıklı dişlerin protez (köprü) yapımı için aşındırılmasının arzu edilmediği durumlarda; çenelerin en arkasındaki diş kayıplarından doğan boşlukların hareketli protez (takıp-çıkarmalı damak) ile tedavi edilmesinin istenmediği durumlarda ; tamamen dişsiz çenelerde, kemik iyice silikleştiğinde ve hareketli protezin (takıp-çıkarmalı damak) yapılmasının ve kullanılmasın mümkün olmadığı durumlarda hastalarımızın genel sağlığı cerrahi müdahaleye elverişli ise ve çenelerde implantın yerleştirilebileceği miktarda kemik mevcutsa dental implantlar uygulanabilir. Genel sağlık durumu implant cerrahisine müsade eden, ağız sağlığı ve bakımı iyi durumda olan, kullnılan malzemeye allerjisi olmayan ve çenelerde implantın yerleşimi için yeterli fiziki altyapının bulunduğu veya sağlanabildiği herkese implant uygulanabilir.

İmplantın Güvenilirliği ve Başarısı Nedir?

İmplantların yapımında kullanılan titanyum elementi doku ile reaksiyona girmeyen, uyumluluğu iyi olan bir metaldir. Travmatoloji ve ortopedide çok uzun yıllardır kullanılan implantlar, dişhekimliğinde 1970'lerden beri başarı ile kullanılmaktadır. Doğru planlama, hassas cerrahi teknik, kusursuz sterilizasyon, titiz protetik üstyapı ve iyi bir bakım ile başarı oranını % 95'lere çıkarmak mümkündür.

İmplant Uygulamasının Ne Gibi Avantajları Mevcut?

→ Tek diş eksikliklerinde protez (köprü) yapabilmek için bazen boşluğun iki yanındaki sağlam dişlerde de belirli miktarda aşındırma yapmak gereklidir. Oysa ki eksiklik implant ile kapatıldığında yandaki dişlerin aşındırlması gerekmez.

→ İmplantlar, çenelerin en gerisindeki dişleri kaybederek hareketli protez kullanmak zorunda kalan hastalarımıza tekrar sabit proteze kavuşma olanağı sunmaktadır.

→ Mide bulantısı olan, tam damak kullanamayan ve hareketli protez kullanmakta güçlük çeken hastalrımıza implantlar sabit protez, üst çenede tüm damağı örtmeyen protez ve hassas tutuculu protez gibi farklı alternatifler sunmaktadır.

→ Çene kemiğinin erimesi ile hareketli protezin yapımının mümkün olmadığı, protezlerin hareketliliğinden dolayı kullanımının rahat olmadığı durumlarda implantlar ile protezin tutuculuğu arttırılabilir ve hareketsizliği sağlanabilir.

→ Diş çekimini takiben çenelerde görülen işlevsizliğe bağlı kemik erimesi implant uygulması sayesinde önlenebilir veya yavaşlatılabilir.

→ Birçok dişsizlik vakasında sabit tedaviyi ve iyi bir estetiği mümkün kılan implant tedavisi ile hastalarımız günlük hayatlarında yemek yerken, konuşurken, gülümserken çok daha rahat edecektir.

İmplant Ugulaması Nasıl Yapılmaktadır?

İlk muayenede hastamızın genel sağlığı ve dişlerin durumu değerlendirilir. Gerekli tetkik ve incelemelerden sonra planlama yapılır. Koşullar implant uygulaması için uygun ise cerrahi aşamaya geçilir. Hastamız ikinci randevusuna geldiğinde, lokal anestezi eşliğinde implant cerrahisi uygulanır. İmplant çene kemiğine yerleştirildikten sonra kemikle kaynaşmanın (osseointegrasyon) oluşması için yaklaşık 3-6 ay beklenir.

Kemikle kaynaşma sağlandığında implant üzeri açılır ve dişetinin şekillenmesi için metal bir başlık takılır. 1-2 hafta beklendikten sonra rutin protez aşamalarına geçilir. Bu süre de yaklaşık 7-10 gün kadar sürmektedir.

Yukarıda belirtilen tedavi süre ve aşamaları komplikasyonlara göre değişiklik gösterebilir.

Operasyon Esnasında Ağrım Olacak mı?

İmplant yerleştirilmesi rutinde, aynı dolgu ve diş çekiminde uygulandığı gibi lokal anestezi ile yapılmaktadır. İlgili bölge uyuşturlduktan sonra işlem yaklaşık implant başına 20 dakika sürmektedir ve tamamen ağrısızdır. Lokal anestezik maddeye allerji, fobi veya aşırı huzursuzluk gibi durumlarda sedasyon veya genel anestezi uygulanabilir, detayları hekiminizle görüşebilirsiniz.

İmplant Uygulaması Sonrası Nelere Dikkat Etmeliyim?

İmplant uygulaması sonrası cerrahi bölgeyi temiz tutmaya, bir süre bölgeye gelebilecek direk kuvvatlerden sakınmaya özen gösteriniz. Operasyon sonrası bakım ile ilgili daha detaylı önerileri hekiminiz sizlere anlatacaktır. İyileşme sürecinin rahat geçmesi ve implantın korunması açısından size sunulan önerileri dikkatlice takip ediniz.

İmplant Uygulamasının Dezavantajları Var mı?

Her işlemde olduğu gibi implant tedavisinin de birtakım dezavantajları mevcuttur. İmplant yerleştirildikten sonra üst yapısı ile birlikte işlev görür hale gelmesine kadar yaklaşık 3-6 ay beklenmektedir. Erken ve hemen yüklemeninyapılabildiği özel durumlarla ilgil hekiminize danışabilirsiniz. İmplant tedavileri ileri teknoloji, komplike ekipman,sterilizasyon ve mükemmeliyet için sürekli araştırma gibi nedenlerden dolayı alternatiflerine göre pahalı yöntemlerdir.

Çenelerin bazen çok fazla aşınması sonucu kemik yüksekliği implant uygulamasına olanak vermeyebilir bu tarz durumlarda ilave bir işlem daha gerekebilir.

KATEGORİLER

 
logo

anasayfa Şehremini Mh. Deniz Abdal Cami Sk.
No: 23/A Çapa - Fatih, İSTANBUL
tel Tel: (0212) 587 24 24 - (0212) 529 03 00
Tel: (0554) 831 94 11
Tel: (0212) 587 22 24
Whatsapp : 0533 470 1345 - 0554 831 94 11
mail [email protected]

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

line
  • Pazartesi 09:30 - 19:00
  • Salı 09:30 - 19:00
  • Çarşamba 09:30 - 19:00
  • Perşembe 09:30 - 19:00
  • Cuma 09:30 - 19:00
  • Cumartesi 09:30 - 18:00
  • Pazar Kapalıyız

BİZİ TAKİP EDİN!

line
Copyright 2022 © capaortodonti.com Tüm hakları saklıdır beranet