İmplant Hakkında

 

İmplant Hakkında

Çekilmiş ya da hiç oluşmamış dişlerin boşluklarının tedavi edilmesinde kullanılan en uygun tedavilerden birisi implanttır. İmplant, çene kemiklerinin içerisine konan titanyum vidalara denir. Bu vidalar, basit bir operasyonla lokal anestezi ile kemik içine konulur ve 2-3 ay kadar diş eti altında kemiklerin tam olarak sağlamlaşması sağlanır. İmplant tedavisi oldukça yaygın kullanılan bir tedavi olmasına rağmen, özellikle ülkemizde bazı yaygın yanlış inanışlar vardır. Bunlardan birincisi, implantın kanser yaptığıdır. İmplantın yapıldığı malzeme olan titanyum, kalp stendlerinden kalça protezlerine, kemik kırıklarının tamir edilmesinde kullanılan bütün aygıtların yapıldığı malzemedir ve yıllardır tüm sağlık sektöründe kullanılmaktadır. Titanyum kemik ve yumuşak dokularla oldukça iyi uyumlu bir metaldir ve kemiğe daha da iyi kaynaması için çeşitli yüzey işleme teknikleri de uygulanmaktadır. İmplantın her hangi bir hastalığa sebep olduğuna dair bilimsel bir kanıt yoktur. Bu bakış açısıyla bakıldığında, implanta alternatif olarak kullanılan diğer tedavi yöntemlerinin de kendilerine has dezavantajları bulunmaktadır.

İmplantla ilgili bir başka olumsuz düşünce, kemiğe kaynamayacağıdır. İmplant doğru planlanır ve düzgün bir hasta seçimi yapılırsa implantın başarı şansı % 98 civarındadır. Her hastaya implant tedavisi uygulanmaz. Genel sağlığın ve kemik seviyesinin uygun olduğu hastalarda da implant kaybı yaşanabilir. Bu durumda implant oldukça kolay bir şekilde çıkartılır. İmplant yapılan kemik, 3-4 ay kadar beklenirse kendi haline döner ve sonrasında tekrar implant uygulaması yapılabilir.

Kaybedilmiş dişler implantla tedavi edildiğinde yanlış yapılan şeylerden biri, dişlerin yapay olduğu ve çürümeyeceğinin zannedilmesidir. Bu durum oldukça yanlıştır. İmplantlar doğal dişlerden daha fazla bakıma ihtiyaç duyarlar ve yeterince temiz bakılmazlarsa çevrelerinde enfeksiyon oluşabilir. İmplant dişlere, gerçek dişlerden daha iyi bakım yapmak ve temiz tutmak önemlidir. Bu amaçla kullanılan özel diş fırçaları ve diş ipleri vardır. İmplantlar her sene düzenli olarak diş hekimi tarafından kontrol edilmeli ve gerekli temizliği yapılmalıdır.

Vidalı dişlerle ilgili yanlış bilinen bir nokta da implantların ömür boyunca garantili olacağı yönündedir. İmplant cansız materyallerdir ve dişlerin kendisini koruma ve yenileme mekanizmaları vidalı dişler için geçerli değildir. Canlı dişler, sert darbelere, diş eti iltihaplarına ve çürüklere karşı, ağrı yoluyla karşı koyarlar. Ağrı, canlı dokuların, bazı hastalıkların farkedilmesi ve önlem alınması yönünde bir koruma mekanizmasıdır. Canlı dişlerin kökleri çevresinde olan, periodontal ligaman denen bir süspansiyon tabakası da implantların çevresinde bulunmamaktadır. Bu tabaka, dişlere gelen kuvvetlerin, çene kemiğine daha yumuşak şekilde iletilmesine yarar.

KATEGORİLER

 
logo

anasayfa Şehremini Mh. Deniz Abdal Cami Sk.
No: 23/A Çapa - Fatih, İSTANBUL
tel Tel: (0212) 587 24 24 - (0212) 529 03 00
Tel: (0554) 831 94 11
Tel: (0212) 587 22 24
Whatsapp : 0533 470 1345 - 0554 831 94 11
mail [email protected]

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

line
  • Pazartesi 09:30 - 19:00
  • Salı 09:30 - 19:00
  • Çarşamba 09:30 - 19:00
  • Perşembe 09:30 - 19:00
  • Cuma 09:30 - 19:00
  • Cumartesi 09:30 - 18:00
  • Pazar Kapalıyız

BİZİ TAKİP EDİN!

line
Copyright 2022 © capaortodonti.com Tüm hakları saklıdır beranet