Protetik Diş Tedavileri

 

Protetik Diş Tedavileri

Diş Hekimliğinde Protetik Diş Tedavisi, eksik veya kaybedilmiş dişlerin, ağız içi çevre dokuların, yapay olarak hastaya tekrar kazandırılmasıdır.

Dişlerin aşırı harap olduğu durumlarda kaplama olarak adlandırılan tedavi yöntemi uygulanır. Kaplama yapılırken dişler küçültülür ve üzerine adeta bir şapka gibi geçen bir restorasyon yapılır. Yaygın olarak kullanılan yöntemde dişlerin üzerine metal bir altyapı yapılır, daha sonra bu yapının üzerine porselenden diş yapılır. Bu yöntem sıklıkla kullanılmakla birlikte, bazı dezavantajları vardır. Metal, zamanla okside olabilir ve diş ile uyumu bozulabilir. Oksidasyon diş etinde de renklenme yapabilir. Bu dezavantajlar, zirkon ya da zirkonyum olarak adlandırılan yöntemle giderilmiştir. Zirkonyum, ışık geçiren yapıda bir metal alaşımıdır. Zirkonyumla yapılan köprü ve kaplamaların avantajı, estetik olarak çok güzel olmaları ve diş eti uyumlarının daha sağlıklı olmasıdır. Metal alt yapılı protezlerde metal rengi alttan yansıdığı için dişlerin renkleri mat olur. Zirkonyumda ise alttan doğal dişin rengi yansır ve bu, tabakalı ve çok daha güzel bir görünüm ortaya koyar. Zirkon kaplamaların diş eti uyumu da oldukça iyidir. Diş etinin zirkonyuma yapıştığı ve açılma yapmadığı yapılan araştırmalarda görülmüştür.

Protetik diş tedavilerinde sıklıkla kullanılan başka bir teknik ise laminadır. Lamina, dişin tamamını inceltmeden, sadece ön yüzeyine yapılan, takma tırnak olarak da adlandırılan işlemdir. Diş yüzeylerinde bulunan derin çatlaklar, yüzey bozuklukları, hafif çapraşıklıklar ve aralıklar, diş rengi bozuklukları lamina yöntemi ile düzeltilebilir. Bu teknikte dişlerin ön yüzeyleri hafifçe aşındırılır ya da dişler uygunsa hiç aşındırılmadan da ölçüsü alınarak bu tırnaklar yapılır. Çok sağlam yapıştırıcılarla dişlere yapıştırılan bu restorasyonlar çok estetik bir görüntü sunar. Bu tekniklerden bazıları kendi isimlerini marka olarak da tanıtmıştır. Lumineers olarak da adlandırılan bu teknikte sonuçlar oldukça iyidir.

Bonding denen teknikte, dişlerdeki bozukluklar kompozit bir malzeme ile düzeltilir. Bu, lamina tekniğine benzer fakat klinik ortamında direkt olarak yapılır. Kullanılan malzeme, beyaz diş dolgusu yapılan malzemedir. Bu tekniğin avantajı, işlemin klinik şartlarında hemen yapılabilmesi ve yapılan işlemin tamamen geri dönüşlü olmasıdır. Elbette ki kullanılan malzemeler zamanla ve kullanımla eskir ve yenilenmesi gerekebilir. Bu yenileme işlemleri sırasında dişlerin zarar görmemesi çok önemli bir özelliktir.

KATEGORİLER

 
logo

anasayfa Şehremini Mh. Deniz Abdal Cami Sk.
No: 23/A Çapa - Fatih, İSTANBUL
tel Tel: (0212) 587 24 24 - (0212) 529 03 00
Tel: (0554) 831 94 11
Tel: (0212) 587 22 24
Whatsapp : 0533 470 1345 - 0554 831 94 11
mail [email protected]

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

line
  • Pazartesi 09:30 - 19:00
  • Salı 09:30 - 19:00
  • Çarşamba 09:30 - 19:00
  • Perşembe 09:30 - 19:00
  • Cuma 09:30 - 19:00
  • Cumartesi 09:30 - 18:00
  • Pazar Kapalıyız

BİZİ TAKİP EDİN!

line
Copyright 2022 © capaortodonti.com Tüm hakları saklıdır beranet