Cerrahi Diş Çekimi

Dişler çürük, travma gibi sebeplerle kaybedilebilir. Bu durumda dişlerin çekimi yapılır. Diş çekiminde dişlerin görünen kısımlarından destek alınarak kökleri çıkartılır. Bazı durumlarda dişler ağız içerisinde görülmezler, aşırı derecede çürümüş ve görünen kısımları yok olmuş, kökler de diş eti içerisinde kalmış olabilir. Buna ek olarak, özellikle 20 yaş dişleri hiç çıkmamış olarak kalabilir. Bu durumdaki dişler cerrahi çekim yöntemiyle çekilirler.

Cerrahi diş çekimi normal diş çekiminde yapılan anestezi ile yapılır. Diş/ kök dişe ulaşmak için önce diş eti açılır ve özel aletlerle diş üzerindeki kemik kaldırılarak diş çekilir. Cerrahi diş çekimine kapalı çekim de denir. Çekimden sonra diş eti dikiş atılarak kapatılır ve bir hafta sonra dikişler de alınır.

Cerrahi çekimde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Çekim bölgesi iyi temizlenmeli ve mikrop kapmamasına dikkat edilmelidir. Bunun için yumuşak diş fırçası kullanılarak yavaş hareketlerle fırçalama yapılır, ilave olarak gargara yapılması da iyi olur.

Cerrahi çekim sonrasında çenede şişme ve morarma olabilir. Çekimden sonra o bölgeye 24 saat civarında buz uygulamak şişmenin az olmasını sağlar.

Cerrahi Diş Çekimi sonrası Ağrı ?

Evet, cerrahi diş çekimi sonrası ağrı olabilir. Cerrahi diş çekimi işlemi, diğer diş çekimi işlemlerine göre daha invaziv bir işlem olduğu için ağrıya neden olabilir. Bu ağrı genellikle operasyon sonrası ilk birkaç gün içinde hissedilir ve zamanla azalır. Ağrının şiddeti kişiden kişiye farklılık gösterebilir ve ağrı kesiciler gibi ilaçlarla yönetilebilir. Doktorunuz size cerrahi diş çekimi sonrası nasıl bir bakım yapmanız gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunacaktır.

Diş Çekimi Fiyatları

Diş çekimi işlemi genellikle cerrahi bir müdahale gerektirir ve bu nedenle fiyatı önemli ölçüde değişebilir. Fiyat, dişin konumu, çekim işleminin zorluğu, kullanılan anestezi yöntemi, klinik veya hastanenin konumu gibi faktörlere bağlı olarak değişir.

Bu nedenle, diş çekimi işlemi için kesin bir fiyat vermek doğru olmaz. Ancak, diş hekiminiz size işlem öncesinde tahmini bir fiyat verebilir. Ayrıca, dental sigortanız varsa, poliçenizdeki detaylara bağlı olarak işlemin tamamını veya bir kısmını karşılayabilirsiniz.

Diş çekimi işlemi hakkında daha fazla bilgi almak için diş hekiminize danışmanızı tavsiye ederim.

Güncel Tedavi ve Bilgiler

Ağız ve Diş Sağlığı

Ortognatik / Çene Cerrahisi

Ortognatik cerrahi, çene ve yüz bölgesindeki doğuştan gelen veya sonradan oluşan yapısal

WeCreativez WhatsApp Support
Size nasıl yardımcı olabiliriz?

BİLGİ FORMU

Sağlık danışmanımız size en kısa sürede ulaşacaktır.