Kanal Tedavisi
"Endodonti"

Endodonti, dişin kanal tedavisi işlemini kapsayan bir diş hekimliği dalıdır. Kanal tedavisi, dişin iç kısmındaki yumuşak doku (pulpa) ve sinirlerin enfeksiyon veya hasar nedeniyle çıkarılması ve boşaltılması işlemidir.

Dişlerimizi besleyen pulpa (dişin içerisindeki yumuşak doku alanı) travma, çürük gibi nedenlerle canlılığını yitirebilir veya iltihaplanabilir. Bir kez iltihaplanan, diş yumuşak dokusunda, maalesef kendi kendine iyileşme gözlemlenmez. Dişin içinde oluşan bu iltihap zamanla kök ucundan dışarıya doğru yayılma eğilimindedir. Nadir olarak uzun süre diş ölü bir halde de durabilir. Bu durmda iltihabın, dişe komşu bölgelere yayılmasını engellemek, genel sağlığa tehditini ortadan kaldımak ve dişi ağızda tutabilmek için kanal tedavisi uygulamak gerekir.

"Kanal tedavisinde amaçlanan; dişin içinde bulunan enfekte yumuşak ve sert doku artıklarının uzaklaştırılması, dişin içinin ve kök kanallarının dezenfekte edilmesi, en nihayetinde de bu kanalların çeşitli maddelerle sıkı bir şekilde doldurulmasıdır."

Kanal Tedavisinin Gerekli Olduğu Durumlar

Endodontik tedavi, dişin korunmasını sağlamak için enfekte veya hasarlı doku uzaklaştırıldıktan sonra kanalların sterilize edilmesini, dolgulanmasını ve sızdırmaz hale getirilmesini içerir. Bu işlem, dişteki ağrıyı gidermek, enfeksiyonları önlemek ve diş kaybını engellemek için uygulanır.

  • Diş çürüğü: Yüzeydeki çürükler, pulpaya ulaşıncaya kadar ilerleyebilir.
  • Travma: Diş darbeleri veya kazalar sonucu pulpa zarar görebilir.
  • Çatlak veya kırık: Diş yüzeyindeki çatlaklar veya kırıklar da pulpanın hasar görmesine neden olabilir.
  • Daha önce yapılan bir dolgunun başarısız olması: Dolgu malzemesinin düzgün şekilde yerleştirilmemesi veya zamanla bozulması pulpa hasarına yol açabilir.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisi dişin içindeki boşluğa ulaşarak orada bulunan enfekte veya hasarlı doku ve sinirleri çıkararak, kanalı temizleyip dolgu maddesi ile doldurma işlemidir. Kanal tedavisi genellikle şu adımları içerir:
  • Dişin etrafının uyuşturulması ve bölgenin sterilize edilmesi.
  • Dişin üst kısmından açılan delik sayesinde, dişin mine ve dentin tabakalarının çıkarılması.
  • Kanal girişinin bulunması ve uzun süreli kullanımı olan ince ve esnek özel tıbbi aletler ile dişin kanallarının temizlenmesi.
  • Kök kanallarının dezenfekte edilmesi ve kurutulması.
  • Düzenli aralıklarla yaprak şeklinde kesilmiş bir kauçuk malzeme olan gutta-percha kullanılarak kök kanalına sızdırmazlık sağlanması.
  • Dolgu malzemesinin ve varsa kırılma gibi hasarların tamir edilmesi için kaplama yapılması.

Kanal tedavisi ağrılı bir işlem olarak bilinse de, lokal anestezi ile yapıldığında genellikle oldukça rahat geçer ve hastanın acısını azaltır.

Kanal Tedavisi Yapılan Dişin Ömrü Kısalır mı?

Kanal tedavisi, dişinizin enfeksiyon nedeniyle kaybedilmesini önlemek için yapılan bir müdahaledir.

Burada amaçlanan dişinizi kurtarmaktır. Tedavi edilmeyen veya kendi haline bırakılan dişler birçok açıdan sakınca doğurabileceği gibi uzun müddet ağızda kalamayacaktır. Uluslararası araştırmalar doğru teknik ile genel başarının % 95 lere ulaştığını göstermektedir. Bu nedenle kaybedilmiş bir dişe göre kanal tedavisinin ömrü kesinlikle daha uzun olacaktır.

Kanal Tedavisinde Başarı Şansı

Başarı yüzdesi, teknikten tekniğe, kişiler arasında ve dişten dişe değişmekle birlikte, prosedürlere uygun çalışma ile % 95 oranında elde edilebilir. Şayet düşük bir yüzde ile başarısız olunursa, “Retreatment” adı verilen kanal tedavisi tekrarı veya duruma göre kök ucu rezeksiyonu gibi alternatifler mevcuttur. Detaylı bilgilendirme için hekiminizle görüşebilirsiniz.