Ortodontik Sorunlar Nasıl Engellenir?

 

Ortodontik Sorunlar Nasıl Engellenir?

Ortodontik Sorunlar

Ortodontik sorunların önemli bir bölümü kalıtsal kökenlidir. Bu anlamda ailelerin bu bozuklukları önlemek gibi bir şansları yoktur. Genetik olarak aktarılan diş-çene boyutu uyumsuzluklarının çözümü ortodontik tedavi ile yapılır. Genetik aktarım dışında ortodontik sorunların ortaya çıkmasının başka sebepleri de vardır. Bunlardan en önemlisi, süt dişlerinin erken kaybıdır. Süt dişleri, sadece geçici olarak çiğneme fonksiyonunu yerine getirmekle kalmazlar. Bu dişlerin esas görevleri, iskelet sisteminin büyümesinde bir taslak olarak görev yapmak ve daimi dişler için rehber oluşturmaktır. Bu anlamda süt dişlerini, ağıza sürmelerinden itibaren korumalı, fırçalamalı ve kendi doğal süreçlerinde dökülmelerine kadar ağızda tutmalıdır. Bu dişlerin erken kaybı sonucunda çene kemiklerinin gelişimi de olumsuz etkilendiği için, daimi dişlerin sürmeleri gecikebilir ve düzensizlikler oluşabilir. Süt dişleri vaktinden önce düştü ya da çürük vb. sebeplerle çekilmek zorunda kalındıysa, bu dişlerin yerlerinin korunması amacıyla yer tutucular yapılmalıdır.

Parmak emme, emzik ve biberon emme gibi alışkanlıklar da dişlerde aralanma, yamulma vb. gibi ortodontik sorunlara yol açabilirler. Biberon, en geç 3 yaşlarında bırakılmış olmalıdır. Bu yaşta oluşmuş olan ortodontik sorunlar, alışkanlıkların bırakılmasının ardından belli oranda düzelebilirler. Kendi kendine düzelmeyen sorunların tedavisi için, bir ortodonti uzmanının müdahalesi şarttır.

Ortodontik sorunların bir başka sebebi de çocuklarda sık sık tekrar eden enfeksiyonlar, burun tıkanıklıkları ve alerjiler gibi sorunlar sonucunda ağız solunumu alışkanlığıdır. Normal şartlar altında solunum yapmak için burnumuzu kullanmalıyız. Çocukluktan itibaren devamlı olarak ağız solunumunun yapılması baş postürünün değişmesine ve iskeletsel gelişimin bozulmasına sebep olur. Uzun vadede üst çenede daralma, alt çenenin geride kalması vb gibi iskeletsel ve dişsel sorunlara yol açar. Buna `adenoid yüz tipi` denir. Bu sorunların engellenmesi için çocuklarımızı 4-5 yaşlarında K.B.B. uzmanı bir doktor tarafından muayene ettirmeli ve varsa tedavilerini yaptırmalıyız.

Süt dişlerindeki çürükler, çoğu zaman dikkate alınmaz. Aileler, bu dişlerin geçici olduğunu ve çekilmelerinde herhangi bir sorun olmayacağını düşünürler. Hatta bazen diş hekimleri bile, süt dişlerini korunmak için herhangi bir girişimde bulunmazlar. Oysa ki süt dişleri, gelişmekte olan kemik yapısı için bir taslak görevi görmekte, aynı zamanda ileride sürecek olan daimi dişler için yer tutucu görevi görürler. Bunun yanında, çocuğun beslenmesi, konuşması gibi esas görevlerini de yaparlar. Bu açıdansüt dişlerinin çürükten korunması, oluşan çürüklerin tedavi edilmesi ve bu dişlerin kaybedilmesi halinde yer tutucuların yapılması, ileride oluşabilecek bozuklukların engellenmesi açısından önemlidir. Bir sorunun oluşmasının engellenmesi, o sorunu çözmekten çok daha kolay ve ucuzdur.

KATEGORİLER

 
logo

anasayfa Şehremini Mh. Deniz Abdal Cami Sk.
No: 23/A Çapa - Fatih, İSTANBUL
tel Tel: (0212) 587 24 24 - (0212) 529 03 00
Tel: (0554) 831 94 11
Tel: (0212) 587 22 24
Whatsapp : 0533 470 1345 - 0554 831 94 11
mail [email protected]

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

line
  • Pazartesi 09:30 - 19:00
  • Salı 09:30 - 19:00
  • Çarşamba 09:30 - 19:00
  • Perşembe 09:30 - 19:00
  • Cuma 09:30 - 19:00
  • Cumartesi 09:30 - 18:00
  • Pazar Kapalıyız

BİZİ TAKİP EDİN!

line
Copyright 2022 © capaortodonti.com Tüm hakları saklıdır beranet